Superonline ZTE ZXHN H267A Modem Root Parolası

İnternet sağlayıcısı Superonline; bu modem üzerinde hem PPPOE bilgilerini hem de cihazın bir çok özelliğini kullanılmaz hale getiriyor. Bu yüzden hem modem değiştirilemiyor hem de ileri seviye işlem yapmak istediğinizde engelleniyorsunuz. Superonline ZTE ZXHN H267A Modem Root Parolası elde etmek için internette doğrudan veriye ulaşmak çok zor.

Bir çok makale bir araya getirilip parçalar birleştirildiğinde modem root kullanıcısı ile erişilebilir hale geliyor. Dilendiği takdirde; şuan kullandığım gibi sadece PPPOE kullanıcı adı ve şifresi ile başka bir cihazla da bağlantı sağlanabiliyor.

ZTE modem haricinde başka bir cihaz kullanabilmem konusunda; MAC adresi filtreleme gibi çeşitli senaryolar yorumlanıyor. Bende bunları dikkate alarak; ZTE modem WAN MAC adresini kendi router cihazıma kopyalayarak bağlantıyı denedim ve sorunsuz bağlandım. Bu duruma kilitli kalmamak için kopyaladığım MAC adresini tekrar orijinale döndüm. Bağlantı yine başarılı oldu.

Root parolasına ulaşmak için konuyu bir kaç aşamada ele almak gerekiyor.

PPPOE Kullanıcı Adı ve Şifresi

Daha sonraki işlem sırasında; modem resetlemem için veya başka bir cihaz kullanabilmem için bu bilgilere ihtiyacımız olacak. Aslında PPPOE Kullanıcı adı bilgisi modem üzerinden doğrudan alınabiliyor. Parola için ise bir Linux ortamına ihtiyacımız olacak. Ben bu işlem için versiyon çok önemli olmamakla birlikte Ubuntu Server son sürümünü kullandım. Ubsol2 olarak google üzerinde aradığınızda kolayca ulaşabileceğiniz kullanıma hazır sanal makineyi de kullanabilirsiniz. Süreç iki sistem içinde aynı şekilde ilerliyor.

VMware Workstation

İşleme başlamadan önce VMware Workstation bilgisayarıma kuruyorum. VMware Workstion üzerinde dikkat edilmesi gereken işlem sanal makinenin bilgisayarın ethernet kartını doğrudan kullanabilmesini sağlamaktır. Bunun için aşağıdaki resimdeki gibi Bridged modda ilgili Ethernet kartının seçilmesi gerekiyor.

PPPOE Server

İşlem doğru şekilde tamamladıysa sanal makine başlatılabilirim. Eğer Ubsol2 indirildiyse sadece ilgili komutları girilebilirim. Ama eğer baştan sanal makine kurulumu yapıyorsam; Ubuntu Server buradan indirilebilir.

Sanal makine indirilip kurulumu yapıldığında aşağıdaki komutlar ile gerekli kurulumlar tamamlanmalıdır. Bu işlemler için sanal makinenin internete bağlı olması gerekiyor.

sudo apt install ppp gcc make -y
wget https://dianne.skoll.ca/projects/rp-pppoe/download/rp-pppoe-3.15.tar.gz
tar -zxvf rp-pppoe-3.15.tar.gz
cd rp-pppoe-3.15/src/
sudo ./configure
sudo make && make install
sudo nano /etc/ppp/pppoe-server-options

Açılan dosyada; aşağıdaki satırlar ile gerekli düzenlemeyi yapıp, sırasıyla CTRL+X > Y > Enter yaparak değişiklikleri kaydedip çıkabiliriz.

require-pap
login
lcp-echo-interval 10
lcp-echo-failure 2
show-password
debug
logfile /var/log/pppoe-server-log

Buradaki önemli değerler show-password ve logfile kısmı.

sudo touch /var/log/pppoe-server-log
sudo chmod 0774 /var/log/pppoe-server-log

Komutları ile de önce ilgili log dosyasını oluşturup, daha sonra da bu dosyaya ilgili yetkiyi veriyoruz.

Artık bize bilgiyi sağlayacak asıl komutları çalıştırma aşamasına gelindiği için; Modem WAN portunu bir kablo ile bilgisayarımızda bridge olarak ayarladığım Ethernet kartına bağlayabiliriz. Superonline ZTE ZXHN H267A Modem Root Parolası elde edilmeden önce; bu en önemli bilgiyi sağlamamız gerekiyor.

Son komutları doğru şekilde yazmam için Linux sanal makinesi üzerinde ethernet kartının tanımını;

ifconfig

komutu ile ekrana getiriyoruz. Bendeki sanal makine ens160 olarak tanımlı olduğundan; ilgili komutu bu şekilde düzenledim.

pppoe-server -F -I ens160 -O /etc/ppp/pppoe-server-options &
tail -f /var/log/pppoe-server-log

Komutları girip modemi yeniden başlatın ve bir süre bekleyin. Modem açıldığında ISP üzerine bağlanmaya çalışacak ve aşağıdaki ekrandaki gibi kullanıcı adı ve şifresini ekranda gösterecektir.

Eğer amaç sadece internet bağlantısı için başka bir modem kullanmaksa işlem burada kesilip alınan bilgiler bir modem veya router üzerinde tanımlanabilir. Ama asıl amaç modem üzerindeki tüm özellikleri kullanabilmekse hikaye bundan sonra başlıyor.

Root Şifresinin Alınması

Artık servis sağlayıcısına ait kullanıcı adı ve şifre elimde olduğuna göre modem rahatlıkla fabrika ayarlarına döndürülebilirim.

Bunu yaparken modem WAN bağlantısının olmamasına dikkat edin. Aksi halde kullanıcı adı ve şifre bilgilerini tekrar girdiğinizde modem otomatik olarak TR069 bağlantısı üzerinde eski ayarlarını alacaktır.

Fabrika ayarlarına geri dönmek için sırasıyla Yönetim & Tanı > Sistem Yönetimi > Aygıt Yönetimi > Fabrika Ayarlarına Dönüş Yönetimi adımından aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi ilgili butona tıklamak yeterli olacaktır.

Modem tekrar açıldığında Varsayılan LAN erişim IP adresi 192.168.1.1 olacaktır. IP adresi üzerinden cihaza eriştiğinizde artık admin kullanıcı adı yerine aşağıdaki bilgiler ile giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Kullanıcı Adı: Root

Şifre: fbr_2016_SoL

Not: Bu erişimi sağlayabilmek için WAN kablosunun takılmamış olması dikkat edin.

Eğer başarılı şekilde erişim sağlayabildiyseniz; hemen Root şifresinin değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için aşağıdaki resimdeki gibi Yönetim & Tanı > Hesap Yönetimi > Yönetici Hesap Yönetimi adımlarından Root yazan kullanıcı için önce eski şifre girişini yaparak yeni şifreyi tanımlayabilirsiniz.

Modem Ayarlarının Alınması

Superonline ZTE ZXHN H267A Modem Root Parolası artık elimizde olduğuna göre WAN bağlantısını tekrar yapabiliriz. Root parolasını biz değiştirdiğimiz için ve Superonline bu şifreyi bilmediğinden cihaz üzerindeki Root şifresini değiştiremiyor. Aksi halde hemen Root parolası değişikliğini yapıyor.

Modeme tekrar giriş yaptığınızda artık Root olarak giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adını girerken Büyük ve küçük harflere dikkat etmeniz gerekiyor.

İnternet menüsü üzerinde WAN kısmında pppoe_tr ayarlarından kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girip bir süre beklediğinizde; TR069 protokolü açık olduğundan cihaz tüm ayarlarınızı tekrar alacaktır.

Eğer işi sağlama almayı tercih ederseniz; Yönetim & Tanı > TR069 menüsü üzerinden aşağıdaki resimdeki gibi bu protokolü kapalı duruma getirebilirsiniz.

Bu değişikliği yaptığınızda artık Superonline modeminize erişemez duruma geliyor. Root şifresini değiştirmeden bu değişimi yapmayın; aksi halde size ait olan ayarları alamıyorsunuz. Örneğin telefon hattınız çalışmayacaktır.

Superonline ZTE ZXHN H267A Modem Firmware

Aşağıdaki link üzerinden şuan ki son sürüm yazılıma ulaşabilirsiniz.

https://acs.superonline.net/firmware/zxhnh267a_hv101_fv101_trt27_firmware.bin

Ufuk Yıldırım

Özellikle VMware vSphere, Microsoft Hyper-V sanallaştırma, Active Directory ve Microsoft Exchange Server teknolojileri üzerine çalışmaktadır. Bunun yanında veri depolama ve yedekleme, network, storage kurulumu alanlarında da danışmanlık ve kurulum desteği vermektedir.

18 Comments:

 1. ZTE H3600 Modemimin wan şifresini almayı uzun uğraşlar sonucu başarabildim ama root id ve şifresi artık,

  Root
  fbr_2016_SoL

  geçerli değil gibi duruyor H3600 için. Root id ve şifremi nasıl elde edebilirim?

  • Root şifresi sadece makalede anlatılan model için geçerlidir. Bende elimdeki modemin root şifresini uzun aramalar sonrasında buldum. Doğrudan elde edemezsiniz, servis sağlayıcılar da sürekli sistemlerini güncelliyorlar bu tür açıklar için.

 2. wget https://dianne.skoll.ca/projects/rp-pppoe/download/rp-pppoe-3.15.tar.gz tar -zxvf rp-pppoe-3.15.tar.gz cd rp-pppoe-3.15/src/ sudo ./configure sudo make && make install

  Yazdığımda:

  wget: invalid option — ‘z’
  wget: invalid option — ‘f’
  Usage: wget [OPTION]… [URL]…

  Try ‘wget –hep’ for more options.

  Diye bir hata alıyorum

 3. Merhaba, nasıl ilerlemem gerektiği hakkında bilgi sahibi değilim açıkçası yardımcı olabilir misiniz ?
  teşekkür ederim.

  • Merhaba bu konuda doğrudan yardımcı olamam. Eğer bu konularda tecrübeniz yoksa bu işlmei yapmanızı da tavsiye etmem. Modemi tamamen kaybedebilirsiniz.

 4. Merhaba Ufuk bey;

  Öncelikle ilginiz için tşk ederim. Benim sorunum bu modeme orjinal sandığım bir firmware atmak hatası oldu. Şimdi modem arayüzüne 10.0.0.138 den ulaşabiliyorum. Ama Arayüz O2 diye bir modem çıkıyor. Bunun da kullanıcı adı ve şifresini araştırmama rağmen bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olma sansınız var mı? Şimdiden tşk ederim.

 5. merhabalar bendede vodafone firmware yuklu h168a v2 modem var wifide surekli sorun yasıyorum. 2,4 hiç çalışmıyor 5ise oda artık çalışmıyor. root şifresini bulamıyorum.
  Cihaz Tipi ZXHN H168A V2.0
  Cihaz Seri Numarası ZTEERUWM5500723
  Donanım versyonu V2.0.0
  Yazılım Versyonu V2.0.0P3_TVDF
  Açılış versyonu V2.0.0

  konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum

  • Merhaba, yaşadığım sorunu aşmak için bir çalışma yapmıştım ve sorun çözülünce bunu paylaşmak için bu makaleyi yayınladım. Bu konuda size yardımcı olamayacağım. Yalnız bende de daha önce çalışan huawei modem için superonline üzerinden değişim istediğimde; yaşadığım sorun konusunda beni haklı bulup değişim yapmışlardı.

 6. Merhaba. ZXHN H267A V1.0.8 V1.0.1_TRT27 hangi sürümü yüklemeliyim. Birde bir aksilik yaşarsam diye orjinal sürümü nasıl temin edebiliirim.

  • Merhaba, makalede linki verilen sürüm çalışan yazılımdır. Aksilik yaşamanız durumunda, TR069 açık olduğunda superonline otomatik olarak modemi kendi ayarlarına ve sürümüne getiriyor.

 7. Evet, Root şifresi değiştirilse bile, mevcut firmware’de, tr-069 açıksa, Root arayüzünden atyor ve tekrar root olarkak girilemiyor. Bu yüzden tüm conf’u manual yapmak zorunda kaldım. Tek tereddutum vlan Id idi, onu da “0” yapınca sistem sorunsuz çalıştı.

 8. Teşekkür ederiz

 9. Merhaba,

  Uzun süredir aradığım sorunun cevabını çok güzel anlatımınızla vermişsiniz. Çok teşekkür ederim.

  Ufak bir problem var. Root olarak giriş yapıyorum. Yönetici şifresini değiştiriyorum. Emin olmak için wan kablosunu takmadan kullanıcı panelinden çıkış yapıp tekrar yeni verdiğim Root şifresi ile giriş yapabiliyorum. Fakat wan kablosunu taktıktan sonra Root şifresi ile yönetici paneline ulaşamıyorum. Bir hata yapmıyorsam Superonline yöntem değiştirmiş olabilir. Ayarları aldıktan sonra Root ekranına girebilsem değiştirilen parametreleri alacağım.

  • Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Elimdeki modem üzerinde eski root şifresini girmeden yeni root şifresi tanımlanamıyor. Haliyle ben şifremi değiştirdiğimde; TR069 üzerinden sadece ayarlar cihaza yüklenebildi. Bunun haricinde şifremde bir değişiklik olmadı. Ben ayarları aldıktan sonra, işimi garantiye almak için TR069 protokolünü de kapattım. Denemedim ama tavsiye edebilirim. Root ile login durumdayken WAN bağlantısını yapın ve ayarları alın (Bu aşamaya kadar logout olmamaya çalışın). Ayarlar alındıktan hemen sonra modemin yedeğini alın. Artık şifre değiştirilmiş olsa dahi, yedek konfig dosyasını decode (https://github.com/mkst/zte-config-utility) ederek içindeki verilere ulaşabiliyorsunuz. TR069’u kapatıp root şifresini tekrar değiştirebilirsiniz böylece.

   • Merhaba, “​Root ile login durumdayken WAN bağlantısını yapın ve ayarları alın (Bu aşamaya kadar logout olmamaya çalışın).” Maalesef WAN bağlantısını yaptıktan sonra ayarları alır almaz logout yapıyor. Sonrası malum. Root şifresini tekrar değiştirdiği için cihaza Root olarak giremiyorum. Sizin cihazınızla bendeki cihazın versiyonları farklı galiba. Benim cihazımın yazılımı sizin paylaştığınız güncel sürümle aynı.

    Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

    • Merhaba,
     Cihazımın model ve sürüm bilgileri ZXHN H267A V1.0 V1.0.1_TRT27. Bilinen açıkları kapatabilmek için muhtemelen yeni düzenlemeler yaptılar. Benim cihazda şuanda TR069 kapalı olduğundan müdahale edemiyorlar.

Comments are closed